Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Technický koutek
Technický koutek
Přestavba vozů SAAB na LPG Tisk E-mail
Vložil deff   
Úterý, 10 únor 2015
Dovolujeme si Vám nabídnout přestavbu Vašeho benzínového vozu pro provoz na LPG. Specializujeme se na montáž systému značek Stag a BRC.  

Proč jezdit na LPG? 
Ekonomie: Cena jednoho litru LPG je dnes poloviční oproti ceně benzínu. (Např. při pořizovacích nákladech na systém LPG 22 000 Kč se Vám tato investice vrátí již po 13 500 km. Tz. při nájezdu 2 000 km měsíčně máte tuto částku zpět již za necelých 7 měsíců.) Provoz vozu na LPG je osvobozen od silniční daně. 
Ekologie: hodnoty COX jsou oproti benzínu jen 20%, CO2 15%, nespálené HC asi 50%, CO dokonce nula! LPG méně zatěžuje katalyzátor.
Komfort: Získáte větší dojezd při použití obou paliv, zejména při cestě do zahranicí, kde je palivo ještě dražší než u nás.
Aktualizováno ( Úterý, 10 únor 2015 )
Celý článek...
 
Saabtuning, akce přestavby na BioPower Tisk E-mail
Vložil deff   
Neděle, 21 říjen 2012
Akce_BioPower_2012.jpg
Aktualizováno ( Úterý, 23 říjen 2012 )
Celý článek...
 
Akce - originální kola Alu 86 Tisk E-mail
Vložil deff   
Středa, 17 říjen 2012
Akce_kola_2012.jpg
 
 
Upozornění pro SAAB 9-5 TiD a 9-3 Sport Sedan TiD - 8 a 16V Tisk E-mail
Vložil deff   
Pondělí, 30 leden 2012

abbott_racing.jpgNové Saaby 9-3 a 9-5 s motory 1.9TiD 16V a 8V jsou velice náchylné k poruchám vodní pumpy, která může vyústit v katastrofické poruchy motoru. To se může projevit již při nájezdu kolem 100 000 km. Servisní prohlídky pro výměnu klínových řemenů jsou pro modely od roku 2005 asi 115 000 km nebo 8 let. Pro modely od roku 2007 až 145 000 km nebo 5 let. Klínový řemen by měl bezproblémově fungovat až do tohoto nájezdu, ale kvalita a funkce vodní pumpy to bohužel občas nedovoluje. 

Zadření čerpadla má za následek "oholení" zubů řemenu a jeho následné vysvléknutí, které způsobí vnitřní poškození motoru a v extrémních případech dokonce poslání motorů do věčných sobích lovišť. Pokud se řemen vysvlékne při stání vozu na neutrál, nebo vůz nelze nastartovat, tak se obvykle dá závada opravit, ale to se nedá přesně stanovit, dokud se nesundá víko ventilů. Řešením je včasné zachycení problémů s vodní pumpou, které jsou zpravidla signalizovány úbytkem vody z expanzní nádržky, či také signalizací na displeji uvnitř vozidla.

 

Aktualizováno ( Pondělí, 30 leden 2012 )
Celý článek...
 
Automatická převodovka – raději prevence než oprava Tisk E-mail
Vložil deff   
Neděle, 29 leden 2012

aisin_2011.jpgO moderní diesel se ze strachu z drahých oprav obvykle dobře staráme. Zato automatické převodovky se čím dál častěji tváří, že po nás nic nechtějí. Že snesou cokoliv a že si už dokonce vystačí i s jedinou olejovou náplní.

I u moderních automatů je dobré dodržovat určitá pravidla obsluhy a údržby. To, že je třeba výrobce v instrukčním manuálu nezmiňuje, je jen důsledek současného trendu vykazování nízkých očekávaných servisních nákladů, které tolik zajímají fleetové manažery. Z automobilu se stala běžná spotřební věc, která by měla s co nejmenší údržbou (tedy co nejlevněji) pár let bezchybně fungovat a záhy svým komplexním „dožitím“ zákazníka opět dohnat k dealerovi. Bohužel málokdo si může dovolit vyhodit auto chvíli po skončení záruky. Nechcete li na tuto konzumní hru přistoupit, servisujte podle tradic zdravého rozumu.

 

Aktualizováno ( Pondělí, 30 leden 2012 )
Celý článek...
 
Osobní příběh čtenáře: Drahé zkušenosti se servisem Tisk E-mail
Vložil deff   
Pondělí, 19 prosinec 2011
Saab_services.jpgKdo jsem a proč píši tento článek:
“Jsem ajťák který nemá rád lež, výmluvy, šlendrián a diletantství a cítí potřebu bojovat proti vohnoutům, kteří státem udělenou možnost svobodně podnikat přetvářejí ve způsob jak legálně okrádat lidi. Mám rád přímost a pocit vědomí, že za své peníze dostávám odpovídající služby. Cítím potřebu se s Vámi podělit o zkušenost se SAAB servisem Plichta, protože nechci, aby někdo další tomuto člověku naletěl a musel podstoupit stejné peklo jako já. ”

Vše níže uvedené jsou moje osobní zkušenosti. Mé vztahy ke jmenovaným firmám jsou/byly pouze ve formě zákazník-servis. Nikdo mi nezaplatil ani mě nijak nenutil dělat někomu reklamu, jen píši co jsem zažil, jak s tou informací naložíte je Vaše věc, jezděte si kam chcete, jsou to koneckonců Vaše peníze a Váš čas.
Aktualizováno ( Úterý, 20 prosinec 2011 )
Celý článek...
 
Autobazar: profil Saab 9-5 Tisk E-mail
Vložil deff   
Neděle, 19 červen 2011
saab_9_5_wagon_2.3t_2001.jpgNěkdejší libůstka filmových režisérů, módních návrhářů a architektů se dnes dá pořídit za desetinu původní ceny. Budou ale přiměřeně nízké i náklady na servis?

S pojmem Saab si nejčastěji spojujeme nadčasový design a špičkovou pasivní bezpečnost. Model 9-5 splňuje obojí. Jeho uměřený, seversky klidný vzhled dokázal zestárnout mnohem důstojněji než jiné výrobky té doby a při prvním bariérovém testu NCAP v roce 1998 získal čtyři hvězdy s rekordním počtem 31 bodů. Pátá přišla s faceliftem v roce 2001.
Po usednutí do kabiny prožijeme intenzivní dotek švédské pohody. Ovladače působí obyčejně, jenže spojení tvaru, provedení a funkce je do detailů promyšlené a zaměřené na člověka. Naprosto skvělá jsou rozměrná a správně podepírající sedadla. Rozměrově je 9-5 zcela svébytný model. Při pohledu zespodu však objevíme díly z Opelu Vectra B, přičemž zejména zadní náprava působí vzhledem k hmotnosti a dynamice saabu trochu křehce. Kromě vůlí v silentblocích, které se dají měnit samostatně, častěji odcházejí tlumiče. To se může projevovat výrazným záklonem při rozjezdu, ale i vibracemi celé nápravy. Prozradí je plošky na pneumatikách a jejich vysoká hlučnost. Přední ramena také pocházela z Vectry, avšak jen do faceliftu z roku 2001. Kvůli novému dieselovému šestiválci tehdy dostala přední část silnější pomocný rám a také specifická a šířeji rozvidlená ramena. Obojí se spolu s přitvrzením tlumičů a pružin příznivě podepsalo na stabilitě a izolaci řízení od hnacích sil, ubylo však něco z původního plavného komfortu. Přitvrzená a snížená verze Aero je vyhledávaná kvůli silnému motoru, zavěšení však už trochu připomíná motokáru.
Aktualizováno ( Pondělí, 20 červen 2011 )
Celý článek...
 
Renovace SAAB 900 Cabrio Monte Carlo, 2. díl Tisk E-mail
Vložil deff   
Neděle, 05 červen 2011

renovation_SAAB_900_Cabrio_MonteCarlo_00.jpgVlastní montáž je prostá, potřít styčné plochy speciálním těsněním v tubě – takovou pěknou červenou marmeládou od Loctite (je to lepší než originál papírové těsnění. Snad...) a pak přiložit a přitáhnout šrouby, které dotahuji, pochopitelně, na předepsaný moment... ještě poznámečku ke guferu – nasadil jsem ho tak, aby bylo v mírně odlišné poloze proti původnímu, protože na klikovce se od něj již vytvořila nepatrná rýha a tou by mohl olej prýštit. Ostatně i servisní manuál toto doporučuje...

 

 

 

Aktualizováno ( Neděle, 05 červen 2011 )
Celý článek...
 
Saab 9-3 s motorem z Viperu SRT-10 Tisk E-mail
Vložil deff   
Úterý, 17 květen 2011

Saab_9-3_Viper_01m.jpgPřímo ve Švédsku vznikla tato pozoruhodná stavba. Jistá porce „frajeřiny“ v tom byla, ovšem projekt začal nevinně…

Automobilka Saab pod křídly společnosti Spyker snad našla dobré útočiště, ale její prodejní výsledky stále neplní vytknuté cíle. Ani premiéra nové generace Saabu 9-5, ani facelift Saabu 9-3, ani edice Saab 9-3 Convertible Independence situaci Saabu, zdá se, nijak nezlepšily. Nicméně Saab si stále věří a na jarním autosalonu v Ženevě vypustil odvážnou studii Saab PhoeniX. Náprava léty zdevastované pověsti značky je ale dlouhý proces, který vyžaduje smělé cíle.

 

Aktualizováno ( Úterý, 17 květen 2011 )
Celý článek...
 
Renovace SAAB 900 Cabrio Monte Carlo, 1. díl Tisk E-mail
Vložil deff   
Pondělí, 16 květen 2011

renovation_SAAB_900_Cabrio_MonteCarlo_00.jpgMisu: Jak jsem stavěl kabrio
Nejdříve pár slov úvodem. Od doby, co znám Saab, jsem toužil projet se, nebo ještě lépe, vlastnit starý, lépe řečeno klasický Saab 900 Convertible. Před více než třemi roky jsem nastoupil cestu, na jejímž konci by měl být tento splněný sen. Jak se mi po ní šlo a co jsem se na ní naučil i s kým jsem se seznámil a potkal, o tom bude tento seriál. Mnozí z vás tento příběh již znají, ať již z bývalých stránek webu Parkoviště, nebo z webu Saabcentral, kde jsem popisoval svou cestu online i s mnoha a mnoha fotografiemi. Těch je dost velké množství, přes 1500. Najdete je na saabphotos.com, zde jich bude jenom pár, jen pro ilustraci.

 

Aktualizováno ( Pondělí, 16 květen 2011 )
Celý článek...
 
E85: Jak je to s tím lihem? Tisk E-mail
Vložil deff   
Sobota, 30 duben 2011
E85_logo.jpgPalivo E85 má smutnou historii. Nejdřív někoho napadlo, že řepka a cukrová třtina bude místo ropy stačit, a teprve když se toho chopili profesionální snílkové z Europarlamentu a nařídili různé povinné kvóty, vyšlo najevo, že na naše zpanštělé evropské autíčkaření by se vhodné plodiny musely pěstovat asi na dvounásobku plochy Afriky. Méně ekologicky ohleduplné státy jako Indonésie začaly ochotně kácet deštné pralesy, aby místo nich mohly pěstovat palmy a vyvážet olej do aut, a nakonec biologové přišli s tím, že spalováním FAME může až pětinásobně stoupnout produkce nebezpečných oxidů dusíku: na vině jsou dusíkatá hnojiva použitá při pěstování rostlin. Buď jak buď, E85 je tady a jelikož ho EU prohlásila za alternativní palivo, nesmí na něj ani Kalousek uvalit plnohodnotnou spotřební daň; pouze proto je u pumpy levnější než benzín - totéž platí pro LPG a CNG. A občan se ptá, co na to jeho starý dobrý Moskvič.
Aktualizováno ( Sobota, 30 duben 2011 )
Celý článek...
 
Saab 900 Turbo Cabrio: 335 koní proletí kolem vaší hlavy Tisk E-mail
Vložil deff   
Středa, 06 duben 2011
saab_900_cabrio_335ps_04m.jpg335 koní, Saab 900 Turbo 1987 – švédskou automobilku Saab si ještě nechte projít hlavou
Na světě není moc automobilek, které by o sobě mohly prohlašovat, že jsou „Born from jets“. Slogan doufám nemá smysl překládat, Saab ho používá již dlouhá léta, aby zdůraznil své kořeny v leteckém průmyslu. Zatímco zákazníci tady ve Spojených Státech nemají značku Saab v hledáčku, když shánějí auta s vysokým výkonem a uhlazeným, sportovním vzhledem, inženýři Saabu přesně taková auta vyrábějí. Vezměme například 9-3 Aero V6 Turbo s 250 HP, který je zde vrcholným modelem. Relativně rychlý, ale také luxusní a elegantní sedan.  Saabí „Born from jets“ ale v U. S. kvůli nedostatečné produktové šíři v podstatě nikdy pořádně neodstartovalo. Kde se stala chyba? Už od konce sedmdesátých let nabízejí přeplňované benzínové motory. Tím jsou sice perfektní pro nadšence a příznivce tuningu, máme tu dokonce několik specializovaných prodejců, kteří Vám pomohou pod kapotu našlapat ještě víc koní, ale širší veřejnost to neosloví.
Aktualizováno ( Středa, 06 duben 2011 )
Celý článek...
 
Maptun tuningom pre T8 pokoril hranicu 400 PS Tisk E-mail
Vložil deff   
Úterý, 22 únor 2011
Saab_9-3_Maptun_400hp_01m.jpgMaptunu sa podarilo dosiahnuť hranicu 400 koní na upravenom Saabe 9-3 2,0T. Auto je vyrobené v roku 2005, ale opticky je upravené svetlami a nárazníkmi z roku 2010. Toľko ohľadom toho ako vyzerá. Na stránke Maptunu sa o ňom píše:
MapTun Performance je hrdá, že siaha na vrchol v tuningu pre T8 – magická hranica 400hp je teraz prekonaná.
Testované auto, 9-3 Aero MY05 vybavené našou prevodovkou Quaife, dosiahlo na našom testovacom zariadení výkon impozantných 415 bhp a krútiaci moment 450Nm. Mnoho času a úsilia sme venovali jemnému doladeniu softwaru, aby sme obmedzili krútiaci moment vhodne k nastaveniu auta. Auto teraz pôjde prvý marcový víkend na zúčastní závodu (trackday) na prestavanom okruhu v anglickom Snetterton-e. Bude tam čeliť silným súperom od Porsche, Ferrari a iným (tzv. supercars). Inými slovami, je to výborná príležitosť ako zahanbiť omnoho drahšie autá. Celé to budete môcť sledovať na novom blogu na stránkach MapTunu.
Aktualizováno ( Úterý, 22 únor 2011 )
Celý článek...
 
Velký Švéd rozptýlil pochybnosti Tisk E-mail
Vložil deff   
Pondělí, 07 únor 2011
266163m.jpgJe mi velkou ctí zde publikovat Švaabův rozsáhlý elaborát z časopisu Auto Moto Speciál, možná bych mohl napsat PROLOG k novému modelu SAAB 9-5, který rozhodně nenechá nikoho chladným. A to jak příznivce, tak i kritiky tohoto nového modelu, na který saabisti čekali opravdu mnoho let...

Jen málokterá novinka letošního roku byla očekávána tak dlouho. Po letech odkladů, průtahů, přehodnocení, zrušených projektů a nových začátků je tady nový Saab 9-5. Vůz, který symbolizuje novou éru značky, přestože vznikal ještě za časů GM.

Britský týdeník Autocar, známý přístupem do vývojových oddělení automobilek celého světa, vydal stručnou zprávu tohoto znění: Nový Saab 9-5 si vypůjčí zavěšení od svého menšího bratra, sedanu 9-3. Navzdory předchozímu intenzivnímu vývoji se švédská firma z cenových důvodů rozhodla zastavit projekt na platformě Premium, na kterém spolupracovala s Alfou Romeo. Místo ní použije platformu GM Epsilon; nová 9-5 dorazí během tří let. Shodou okolností se právě v Británii prodá celá čtvrtina všech nových Saabů a tamní komunita příznivců je velmi silná. Na jejím internetovém fóru to vřelo. „To je zlý sen! Oni chtějí uvést novou 9-5 až za další tři roky? Kde bude tou dobou konkurence? Mezitím už tu bude nové BMW 5 i Mercedes třídy E, příští rok Audi A6, sílí značky jako Lexus, roste trh luxusních SUV a oni pořád jenom něco odkládají,“ rozčiloval se jeden z diskutujících. Jeho příspěvek však není starý tři roky. Je starý téměř osm let. Psal se leden 2003.

Aktualizováno ( Pondělí, 07 únor 2011 )
Celý článek...
 
Dovoz nových vozů Saab 9-5 a Saab 9-3 ze Švédska Tisk E-mail
Vložil deff   
Úterý, 07 září 2010
promotion_saab_9-5.jpg
Aktualizováno ( Úterý, 07 září 2010 )
Celý článek...
 
Nástup motorů s přeplňováním Tisk E-mail
Vložil deff   
Neděle, 05 září 2010
Turbo-engine.jpgPodíváme se na turbomotory i z jiného soudku... Honda na většině nosných trhů s koncem roku zastavuje prodej Civiku Type-R. Důvod? Jeho benzinový vysokootáčkový agregát neplní emisní normu Euro 5. Této přísné legislativě musí odpovídat všechny vozy prodávané v zemích EU od 1. ledna 2011. A zkuste si zahrát na automobilku a spočítat si návratnost výroby auta, které se kvůli emisím nedostane na německý, francouzský, italský, ale třeba i polský trh... Právě Euro 5 odstartovalo před lety akci, na jejímž konci je radikální obměna nabídky zážehových motorů u drtivé většiny významných značek. A s tím souvisí i ústup od nepřeplňovaných atmosférických benzinových agregátů a příklon k „turbům" pracujícím s přímým vstřikováním paliva.
Aktualizováno ( Pondělí, 06 září 2010 )
Celý článek...
 
Mr. Dan :: recenze SAAB 9000 CC Tisk E-mail
Vložil deff   
Pátek, 23 červenec 2010
Je těžké se při psaní uživatelské recenze vyvarovat opěvných ód a posuzovat věc, v tomto případě vozidlo, co nejvíce nestranně, i když popisujete zkušenosti se svou starou škodověnkou, zděděnou po dědovi, a jste si vědomi všech chyb, vad a nedodělků. Proč? Protože ho více méně máte rádi a tak nějak vám na něm jaksi záleží, jinak byste si přece nedali takovou práci s něčím, jako je uživatelská recenze, za níž se nedočkáte ani žádného honoráře, ani těch opěvných ód na vaše pisatelské umění či dokonce samotnou plechovou krabičku. Ale možná právě proto se pokusím v příštích odstavcích být co nejvíce kritický.
Aktualizováno ( Pátek, 23 červenec 2010 )
Celý článek...
 
Hromy a blesky z kondenzátoru Tisk E-mail
Vložil deff   
Neděle, 27 červen 2010
saab SDI 04.jpgAneb zapalování SDI je, když…
Před jednadvaceti lety, pro modelový rok 1990, přišlo do sériového 9000 Turbo zapalování SDI. Saab tehdy prolomil některé technologické limity a jak se později ukázalo, zase vytvořil jiné, poněkud zákeřnější. Méně šťastné kolegy, kteří byli nuceni do zlobivého vynálezu investovat, napadne, zda to stálo za to. Dnešní systémy dosáhnou zhruba téhož výsledku jednoduššími cestami, složitost a omezenou životnost SDI spíše pochopíme v kontextu začátku osmdesátých let, kdy bylo vyvinuto. Je určitě škoda, že Saab nedokázal začít se sériovou výrobou dřív, a vzhledem k dalšímu vývoji lze říci, že s ní také mohl o něco dřív skončit.
Aktualizováno ( Pondělí, 28 červen 2010 )
Celý článek...
 
Čtyřválcová Bible :: Motory B202, B204/234 a B205/235 Tisk E-mail
Vložil deff   
Čtvrtek, 04 březen 2010

motor_jn_10.jpg

UPDATE 7.3.2010 Přehled vychytávek, častých potíží, historických souvislostí a nevysvětlitelných jevů. Od první dvouvačkové hlavy do poslední zadřené kliky. Je zde úplně všechno, ale může to být ještě doplněno o cokoli, co vyplyne z diskuse.

Saabí pravěk telegraficky:
1968 licenční čtyřválec Triumph 1.7
1971 zvýšení objemu 1.85
1972 typ B20, zvýšení objemu 2.0, zesílení uložení kliky
1977 B20 Turbo, snížení statické komprese na 7.2:1, zesílení dna pístů
1982 B201, uvedení APC umožnilo zvýšit kompresi 8.5:1 , zesílení uložení kliky, zesílení výztuh bloku, odstranění extra hřídele pro svisle umístěný rozdělovač
1983 B202, dvouvačková hlava.

Aktualizováno ( Neděle, 07 březen 2010 )
Celý článek...
 
SaabTuning.cz - nové ceny pro rok 2010 Tisk E-mail
Vložil deff   
Sobota, 06 únor 2010
04_caliper_group.jpgPo poměrně dlouhé době došlo opět k výrazné aktualizaci Katalogu dílů na vozy Saab. Od této doby budou nově přidávané díly uváděny též v sekci aktuality, aby byla větší přehlednost o nových produktech.
Vzhledem k tomu, že hlavní dodavatel dílů zprovoznil nově e-shop (www.skandix.de ) museli jsme přizpůsobit ceny danému systému a došlo proto ke kompletnímu přecenění téměř všech nabízených dílů, ve většině případů ač možná nečekaně směrem dolů, mnohdy i poměrně výrazně. Zdražení některých dílů koresponduje se zvýšenými nákupními cenami u dodavatelů. V případě, že nenajdete požadovaný díl, obratem zjistíme dle popisu jeho dostupnost a cenu, to platí také pro všechny originální díly, které na saabtuning.cz nejsou uvedené. Samozřejmě i nadále platí cenové akce uvedené ve Formuláři a nesmím zapomenout na nepřetržitou akci: N a j d ě t e  s i  l e p š í  c e n u ! což je pro mnohé z Vás zajímavá a využívaná služba. WWW.SAABTUNING.CZ
Aktualizováno ( Neděle, 07 únor 2010 )
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 40 z 61

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály