Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Můj saab arrow SAAB 9-3 cabrio :: Denis
SAAB 9-3 cabrio :: Denis Tisk E-mail
Vložil deff   
Sobota, 05 září 2009
saab_9-3_cabrio_denis_06.jpgDenisův příběh o jeho Saabu: Tento SAAB 9-3 Convertible je mým prvním SAABem. Chtěl jsem si pořídit prostě nějaké cabrio a poohlížel jsem se po všem možném – Alfa Romeo, Peugeot, Volvo atd. Při tom jsem záměrně vynechával v národě populární německé značky pro jejich zajetost a všudypřítomnost. SAAB mě tehdy ještě ani nenapadl, ale čistě náhodou mně jeden známý ( bývalý majitel Mazdy MX5 ) doporučil, abych si svoje první cabrio hledal právě mezi SAABy. Jako hlavní důvody uvedl že je to velice solidní a vyvážený kus kabrioletu, vhodný jak na krasojízdu, tak i pro cestování na delší vzdálenosti, velmi prostorný, stylový, charismatický a zároveň i za dobrou cenu. Takže SAAB mně byl vlastně doporučen majitelem jiné značky:-) Dodnes tomu známému děkuji za dobrý nápad. Ani zdaleka jsem netušil, co všechno získám koupí SAABa! :-)

Dobře si pamatuji první setkání se svým aeroplanem na jaře v loňském roce (když vlastně ještě nebyl mým). Již od první sekundy, jak jsem ho spatřil, když přijížděl, řízen původním majitelem – rázně vynořil se z potoku a odbočil ke mně na parkoviště –  tak jsem nikdy nepomyslel, že bych chtěl mít cokoliv jiného beze střechy. Toto letadlo opravdu má všechno, co si majitel cabria jen může přát – styl, elegantnost, charisma, robustnost  a dává obrovské potěšení z jízdy díky motoru 136kWt (185PS), se kterým opravdu není nouze o výkon. A pozor! To všechno za cenu nižší, než v té době mohla stát ubohá Fabie 1.2 HTP v základní výbavě po „akční slevě“:-))) Ať se na mě nikdo nezlobí, ale nikdy jsem nepochopil proč tolik lidí si kupuje ten mladoboleslavský bílý jogurt bez příchuti za čtvrt milionu korun...  Zkrátka SAAB mě vyšel na rozumných 200.000 Kč rovných a byl připraven k okamžitému použití. Měl najeto 118.000 km a pocházel ze Švýcarské konfederace. Což znamená, že byl v perfektním stavu bez dalších komentářů. Tolik k začátkům.

Mám ho už rok a 4 měsíce, což znamená, že jezdím druhou sezónu. Mezi období od prosince do března jsem se snažil sobíka šetřit, omezil jsem použití na nutné jízdy po Praze a zásadně jsem s nim nejezdil nikam cestovně, aby na střechu nepadala špína a zbytky posypu ze silnic. Ta střecha vydrží hodně, v podstatě skoro všechno, jak se ukázalo při drsných bouřkách v červenci 09, ale nejhorší jsou pro ní přímé žhavící sluneční paprsky v létě a chemické působení posypové soli v zimě. Jinak, materiál, ze kterého je vyrobena, je natolik odolný, že po dlouhá léta vydrží působení běžných přírodních jevů a zachová svůj původní vzhled. Jediné, co se nemá dělat, tak to jezdit s plátěnou střechou do automatické myčky, to by značně urychlilo její opotřebení. A taky je v návodu napsáno, že střecha se nemá skládat při teplotách pod minus pět stupňů :-))) Koho by to napadlo... Asi je to tím, že zrovna SAAB Convertible se vyráběl ve velkém množství pro americký trh, kde všechny návody musí být „idiot-proof“, čili blbuvzdorné, aby výrobce předešel možným soudním přím s nešikovnými zákazníky.

Střecha  v SAABu je poháněna hydraulickým kompresorem, zdá se, že jde o osvědčené spolehlivé řešení. Zatím nikdy nenastal žádný problém, však taky se snažím držet postupů v návodu. Skládání střechy zabere cca 25 sekund, zpátky se nahodí za 27, což je úplně OK. Moderní cabria to sice stíhají o nějakých 3 až 8 vteřin rychleji, ale skládání plátěné střechy SAABa je natolik estetický zážitek, že byla by škoda ho mít zkráceným:-) Už jsem si zvykl, že kolemjdoucí cenitelé se otočí aby se podívali na toto malé představení, pomalu tomu chybí potlesk na konci děje:-)

Dle návodu skládání i otevírání střechy má probíhat v rychlostech do 15 km/h, aby se předešlo silné námaze mechanismu. Počítač to jinak ani nedovolí. Já spíš preferuju zastavit úplně, protože je to tak bezpečnější pro mě i pro všichni kolem. I kdyby tato operace byla technicky možná ve vyšších rychlostech, stejně si myslím, že těch 25 vteřin navíc nikoho zvlášť nezpomalí, ale za pochodu to mohou být nejnebezpečnějších 25 vteřin na silnici, pokud by se skládalo za intenzivního provozu. Pravou rukou musí totiž řidič neustále držet ovladač střechy po celou dobu skládání a už jen levá ruka zbude na řízení a řazení. Cyklus otevření nebo uzavření střechy nemá být přerušován (podle mého úsudku zřejmě z důvodu použité hydraulické technologie kvůli vyrovnání tlaku, ale je to jen můj odhad). Takže nejlepší je opravdu zastavit na vhodném místě a v klidu všechno provést. Občas to zkouším, když čekám na semaforu na zelenou, a i když to někdy nestihnu dokončit včas, než zelená přijde, zpravidla mám pochopení od řidičů stojících za mnou. A to je co říct, zejména v Praze! :-)

Rád bych řekl něco i o letových vlastnostech aeroplánu. Lítá skvěle – především zásluhou motoru. V zatáčkách jsou cítit určité následky kroucení karoserie (pochopitelně bez pevné střechy je to znát, i když ne úplně kriticky), ale myslím si že tak to bude skoro u každého cabria, a SAAB určitě nebude zdaleka potřít k nejhorším. Obzvlášť příjemná jsou u něj zrychlení s rovnou trajektorií. V této disciplíně je sobík bezkonkurenční, na dálnici umí si poradit s cestovní rychlostí 180-200 km/h bez problémů, ovšem se střechou nahoře. Zkoušel jsem i maximálku na německém „autobahnu“, tachometr ukázal 235... Takže spolehlivě zanechá za sebou většinu novějších aut střední třídy včetně „manažerských“ pasátů a oktávek TDi a může suverénně držet krok se silnějšími přibližovadly novějších let výroby. Je zajímavé, že max. letová rychlost beze střechy se povedla pouze 210 km/h, vyšší už se nepodařilo dosáhnout. Asi na té aerodynamice něco bude.

Při svém vyprávění nemůžu nechat bez povšimnutí stránku praktického využití 9-3 cabria pro denní potřeby a na dlouhé cesty. Je zajímavé, že se do vozu opravdu bez problémů vejdou 4 dospělí lidi. Tuto větu neuslyšíte v podstatě o žádném cabriu dnešní doby. Sám jsem opakovaně jezdil vzadu, když mě odvážel nějaký ten „modrý anděl“, a po cestě jsme rozváželi i kamarády. Posezení vzadu je velice příjemné a komfortní, v podstatě srovnatelné se sedanem nižší střední třídy. Jen bez střechy tam trochu víc fouká, ale na ježdění po městě to stačí. Na delší cesty vzadu zcela jistě potřebujete mít zataženou střechu. Ostatně prostor auta je řešen i s ohledem na každodenní využití, jsou tam například sklopná zádní sedadla s otvorem na lyže, a kufr je dost velký na to, aby se do něj i při složené střeše vešla 3 až 4 cestovní zavazadla . To má velký význam pro cestování – jezdil jsem ve dvoutýdenní tůry po Evropě a byl jsem velice spokojen. Plátěná střecha je kompaktnější než kovová, většímu objemu přispívá i celková délka vozu. V takové Z4, VW Eos či Mercedesu SLK byste sice taky mohli vyrazit na dlouhou cestu ve dvou, ale pokud si s sebou vezmete alespoň dva kufry, tak už vám nezbude kam složit střechu. Potom takové cestování vůbec ztrácí smysl, to už můžete rovnou jet klasickým autem. Právě u SAABu to vůbec nemusíte řešit. Dle údajů výrobce máte k dispozici objem cca 354/285 l při nesložené/složené střeše. Pro porovnání, velikost kufru SAABu 9-3při zatažené střeše je větší než objem zavazadlového prostoru u Peugeot 307 (341 l), Citroenu C4 (342 l) a blíží se Fordu Focus 1 hatchback (385 l) či Opelu Astra hatchback (380 l). Při stažené střeše objem kufru blíží se velikosti kufru u Škody Fabia první generace (cca 300 l), ovšem u SAABa je tento prostor lépe využitelný, jelikož volný objem má formu pravidelných tvarů.

Pár řádků zaslouží klimatický a akustický komfort v aeroplánu 9-3. Střecha je dostatečně dobře odhlučněna, do rychlostí až 140 km/h je hluk uvnitř na přijatelné komfortní úrovní. Ve vyšších rychlostech od střechy pochází již hlasitější, ale v podstatě zábavný aerodynamický hluk, připomínající ze všeho nejvíc právě let v letadle (Deff taky měl tu možnost to ocenit, zní to fakt velmi realisticky:-). Taky původní saabácká hudební soustava dává normální přijatelný výkon, a to bez rozdílu jestli máte střechu nebo ne. Je vidět, že se na to myslelo. Dalším kladným rysem je slušný teplotní komfort v autě, a to i při extrémních teplotách. Plátěná střecha nevytváří takový skleníkový efekt na slunci, jelikož neakumuluje teplo ani chlad. Totéž platí i o zimním provozu. Výrobce prezentuje 9-3 Convertible jako auto pro celoroční použití a opravdu se tomu nedá nic vytknout. V zimě i při minus 10 stupních interiér dosáhne  poměrně rychle komfortní teploty a už za 5 minut můžete sedět uvnitř jen v košili a saku. Mimo jiné i díky vyhřívaným sedačkám, které vždy rychle zaberou.
S tím vším SAAB 9-3 Convertible může být opravdu hlavním autem u svého majitele. Nemusím ani uvažovat o změně.

Tady chci velice poděkovat Deffovi za možnost zveřejnit tento příspěvek a hlavně za nafocení a zveřejnění fotek mého aeroplánu v plné kráse! Od září mám v plánu začít výcvik na letecké škole v kategorii ultra-light. Je neuvěřitelné, jak silně může auto ovlivnit svého majitele... Koupě SAABu byla pouze začátkem aero-dobrodružství! :-)

Denis

Technické parametry

Typ automobilu: SAAB 9-3 cabrio
Rok výroby: 1999
Typ motoru: B204T
Výkon (kW/PS): 136KW/ 185PS
Toč. moment (Nm): 263 Nm
Převodovka M/A: 5 st. manuál

Úpravy

Úprava motoru: --
Úprava podvozku: --
Úprava karoserie:
--
Úprava interiéru: objednán z Belgie a námontován deflektor neoriginál, pro lepší komfort jízdy bez střechy
Audio: orig. audio SAAB AS33
Kola: 15“ alu SAAB
Pneu: Pirelli P7 195/60/R15/80 V

Další info

0–100 km/h: --
Nejvyšší rychlost: 230 km/h se střechou / 210 km/h beze střechy (fakticky dosaženo, dle přístroju auta)
Spotřeba: mesto 12 az 12,5 / dálnice 10az12 / mimo město pod 10
Další zajímavosti: --

Fotogalerie:

saab_9-3_cabrio_denis_01.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_02.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_03.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_04.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_05.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_06.jpg

 

 

 

saab_9-3_cabrio_denis_07.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_08.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_09.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_10.JPGsaab_9-3_cabrio_denis_11.JPGsaab_9-3_cabrio_denis_12.JPG

 

 

 

saab_9-3_cabrio_denis_13.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_14.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_15.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_16.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_17.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_18.jpg

 

 

 

saab_9-3_cabrio_denis_19.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_20.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_21.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_22.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_23.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_24.jpgsaab_9-3_cabrio_denis_26.jpg

 

 

 

 

Denisovo fotografie z dalekých cest:

Traunsee 11042009.JPGAlps 12042009.JPGBaltske pobrezi 3.JPGHochalpenstrasse 2.JPGHochalpenstrasse 5.JPGHochalpenstrasse 6.JPGKrakow 2.JPG

 

 

 

 

 

 

Komentářů
Hledat
jakudo  - nádhera     |89.233.130.xxx |2010-05-25 08:51:06
Denisi, je to krásný kus auta. Mám 900 II SE Cabrio a musím souhlasit se
vším, co jsi napsal. Je to prostě auto, které mi změnilo život (a taky
jsem k němu přišel jak slepej k houslím - vyhrál jsem ho). Už jsem
rozhodnut, až jednou našetřím a budu chtít nové auto, bude to právě
Saab. Prostě jsou to skvělá, nádherná, bechderoucí auta
Tomik  - moc pěkné !!!   |62.245.95.xxx |2009-10-06 20:31:07
Ahoj Denisi, dostal jsem se teprve teď k tomu si pořádně přečíst tvůj
příběh a kouknout na fotky. Uvažuju také o rozšíření letky a právě
cabrio jaké máš se mi moc líbí.Śkoda, že jsme nepopovídali na srazu v
Bavorsku byl jsem tam jen v sobotu konečně bych si prohlédl
pořádné cabrio.Ještě bych chtěl pochválit fotky z Rakouska¨(vodopád na
Hochalpenstraße) byl jsem tam se svojí 9-5 aero teď v září a taky
úžasný Měj se a snad někdy na srazu Tom.
CS Aero   |85.207.47.xxx |2009-09-07 23:38:16
jak se lze zamilovat v každém věku - krásný příběh, krásný vůz
. Klobouk dolů!
Pavel B  - Napis nam co na to nezne pohlavi   |78.24.10.xxx |2009-09-07 21:55:31
Denis, je opravdu zapaleny clen Saab fun clubu a poslal nam skevely dlouhy
clanek o prednostech jeho kousku...

Nikde jsem ale nepochytil jak se v nem
citi stoparky a jaky efekt dik nemu dosahuje jeho majitel vezme li damu na
projizdku ? :-)

Pavel B
Denis   |217.77.165.xxx |2009-09-09 21:27:35
Pavle, dobrá pointa! To se dá popsat jednoduše takhle: FUNGUJE TO !
Mr. X  - Hezký   |193.165.169.xxx |2009-09-06 18:30:58
Teda že ho ale Denis má v supr stavu... jako novej.

Vždycky se mi tyhle
kabria líbily mnohem víc než pak ty novější 9-3 NG. Ty nový maj takovej
divně nafouklej zadek, tohle je ještě pořád krásně vyváženej design.
deff  - SAAB 9-3 cabrio DENIS zkušenosti   |SAdministrator |2009-09-05 22:55:01
Jinak Denisovo cabrio vypadá jako NOVÉ! Až na těch pár škrábanců.
Opravdu neskutečně zachovalý kousek a to i po motorové stránce.
Samozřejmě že jsem si devět-trojku projel a musím říct, že to bylo super
svezení. Saab se nechal navádět do zatáček ohromnou rychlostí, až tomu
Denis nevěřícně kroutil hlavou. Člověk si tady musí víc dávat bacha na
kroutící se karoserii (což u straších sobích convertible je standard), ale
pokud člověk počítá s mírnou přetáčivostí vlivem
"rozevlátého" zadku, dá se s tímto vozem užít plno legrace.

Denis
mi ukazoval maximálku bez střechy na dálnici a je to fakt v pohodě. Do
160Km/h je jízda bez střechy s deflektorem úplně klidná! Neskutečný.
deff  - SAAB 9-3 cabrio DENIS   |SAdministrator |2009-09-05 22:47:50
Tak za prvé, Denis je vážně fajn človíček a za druhé, jeho zapálení
pro vozy SAAB je ohromné! Potkla jsem vážně málo lidí, kterým se v
krátké době zavrtal SAAB hluboko, hluboko do srdce.

Denis je ze svého vozu
hrozně nadšený, až jsem z toho měl já sám ohromnou radost. Nabídl jsem
mu jízdu v mé 900 T16S. Pro něho to byla životní premiéra. Jeho blažený
výraz při akceleraci a průjezdy zatáčkami se nedá popsat. Prostě jak by
řekl kolega Chcita: " banán na ksichtu"
švaab   |Manager |2009-09-05 22:33:57
Tak tohle je skvěle napsané, a hlavně je to životní názor shrnutý tak
dokonale, že se s ním nedá nesouhlasit !
A taky se tady mezi námi
umaštěnými technokraty konečně objevil poctivý frajer za staré školy,
který po náběhu topení jede jenom v saku...
saabik   |Registered |2009-09-05 21:30:56
pekne...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Sobota, 05 září 2009 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály