Skip to content

SAABINFO.NET - Unofficial Czech Saab Web Site

Home arrow Můj saab arrow SAAB 9000 Aero :: Donarus
SAAB 9000 Aero :: Donarus Tisk E-mail
Vložil deff   
Neděle, 19 září 2010
SAM_0031.jpgŽil, byl a přebýval v Praze jeden mladý středoškolák. Někdy ho tatínek brával do práce, kde si klučina občas také přivydělal nějakou tu kačenku do kačenkárny. A protože tatínek neměl řidičák a na koni také neuměl, jezdili pražskou integrálovou dopravou :) Takto to fungovalo po dlouhá léta, až se zdánlivě neškodný tatínkův kolega - černokněžník s cejchem devadesátého pátého klanu kouzelníků rodu tajemného názvu SvAeAktiBag - usmyslel, že je příhodný okamžik nasadit temnou magii, jež se již celé věky věků stará o zajištění klanových pokračovatelů. V nestřeženém okamžiku zahrál na city písničkou doprovázenou brumlavou tóninou několikaset brutálně se řehtajících koní. Zhypnotizováni tajemným pfffpsssssskkkajícím zvukem a přikováni nezměrnou silou ke koženým totemům, sledujíc podivný úsměv na černokněžníkově tváři, řítili jsme se ulicemi města Prahy v podivném stroji, němž ani precizní černokněžníkovo iluzionistické kouzlo nedokázalo zamaskovat leteckou podstatu, a sledovali vykulené oči kolemjdoucích - nechápajících civilistů. Když černokněžník zastavil, jeho úsměv ne a ne zmizet z tváře... Proč? To jsem nechápal následujících bezmála 10 let, než jsem byl sám sweden a pochopil, že nešlo o černokněžníka, ale hodného čaroděje dobroděje s čistými úmysly :-)

OD POHÁDKY K REALITĚ, ANEB POČÁTKY JSOU NEVYZPYTATELNÉ
  Zde své pohádkové vyprávění raději ukončím. Mě osobně by to asi i bavilo, avšak vás už asi ne :-). Zkusím alespoň ve zkratce shrnout historii svého SAABího prozření. Jak jste asi vyčetli z předchozích řádků, poprvé jsem se k SAABu dostal skrze kolegu od táty z práce. Poté uběhlo několik let, mimo jiné i jeden krásný Simsoňácký rok, než jsem si mohl sám udělat řidičák. Mezitím i táta zapracoval, a tak jsem si v osmnácti mohl vesele půjčovat Opela Agilku, docela svižnou jedna-dvojku, a naučit se jezdit. Když mi už ale pouhé půjčování bylo málo, něco našetřeného jsem investoval do Opela Astry F. Na první nákup ojetiny v mém životě to nebyla vůbec špatná volba a astřička skvěle sloužila více, jak 2 roky. Když ale začala dosluhovat, začal jsem přemýšlet o nějakém jiném autě. Při pročítání inzerátů jsem narazil na jeden, který nabízel SAAB 900 NG 2.0i za směšných 30 litrů (benzínu ani kořalky to bohužel nebylo :)). Už jsem byl rozhodnutý, ale pro jistotu jsem zavolal jednomu sobímu panu doktorovi v servisu s iniciály TJ a domluvil se, že se u něj zastavím, o autě mi něco řekne a případně se se mnou na auto zajede i podívat. Nastal den D, já se objevil mezi kupou starších aut a přemýšlel, jak se někomu může líbit takové ošklivé auto s hranatými liniemi, jako je 9000 :) Netrvalo dlouho a byl jsem vyzván k nasednutí (jako spolujezdec) do jedné CSE 9000 2.3T. Po oné osudné jizdě tím nejnádhernějším vozidlem mi na tváři naběhnul přiotupělý výraz, který tam vydržel dodnes v téměř nezměněné podobě - od té doby jsem chtěl jen a pouze 9000 - nádherně tvarované auto, svou velikostí ideální, jako auto do města :-D

A JAK TO NAKONEC DOPADLO?
  Na nákupu jsem se ale nakonec domluvil s p. Haldou, když se u něj po čtvrt roce konečně objevilo auto, které mi vyhovovalo. Ale mělo to malý háček - bylo v LPG. No co, proč ne - já se plynu nebojím a SAAB určitě také ne. Po párměsíčním čekání, prodeji Astry, složení zálohy a základním oservisování jsem odjížděl naplněn radostí z nového stroje. Ale i ten měl ze začátku své mouchy. K opravě elektroniky zrdcátek, rozpárané sedačky, protrhnutého volantu, nesvítící palubky a opětovné reklamaci turba jsem nakonec p. Haldu dokopal a vše je nyní funkční k mé spokojenosti. Né, že bych byl nespokojený s autem, já spokojený jsem - měl jsem štěstí na dobrý kousek, ale vadí mi spíše trvání a vykecávání se okolo :/ Nevyřešená reklamovaná vysoká spotřeba na LPG (20-25l/100) už při koupi byla třešničkou na pomyslném dortu. Příčinu (špatný volnoběžňák, prasklé podtlakovky, nevyčištěný a neseřízený systémem LPG, zaseklá nedovřená klapka) jsem si nakonec našel a odstranil sám, ale zde mne přístup stylu "my to prodali, už to není naše starost" zklamal a od dalšího jednání odradil :/.
  Dnes, když má sobík potřebu léčby, jezdí k panu doktorovi Romanovi Šolcovi, kterému tím tady udělám malou, snad pozitivní, reklamu, jelikož tam mám opravdu jistotu, že se nelaboruje stylem pokus omyl, ale ví se, kam a proč šáhnout :-)

NA MOUCHY S KULOMETEM, NA KOMÁRY S BROKOVNICÍ

  Dnes, po roce a kousek, můžu s klidem říci, že masařky jsou vystříleny, mouchy sem tam  zaotravují, jen komárů je ještě příliš mnoho. Krev mi saje potřeba nových světel, brzd, tlumičů,  dále vševrzající interiér, potrhaná sedačka spolujezdce, naprasklá olejová vana, zavírající se víko kufru, vyřešit záhadně zvýšené otáčky volnoběhu na benzín, atd, atd .... Vše tak trochu visí na penězích - ale jak se říká, kdo si počká, ten se dočká :)

napsal: Donarus

Majitel: Donarus

Technické parametry

Typ automobilu: SAAB 9000 Aero 2.0 + LPG BRC
Rok výroby:
1997
Typ motoru:
B204
Výkon (kW/PS):
136KW
Toč. moment (Nm):
275 Nm
Převodovka M/A:
M5

Úpravy

Úprava motoru: Otevřené sání + 3" od turba bez katu Speedparts
Úprava podvozku: --

Úprava karoserie: --

Úprava interiéru:
--
Audio:
autorádio SONY, repro přední orig. SAAB, zadní FK Technics, noname zesilovač a subwoofer. Nejsem blázen, čili pro normální poslech více, než dostačující :)
Kola:
16" superaero
Pneu:
Letní Perelli P7

Další info

0–100 km/h: nevím, neměřím, z toho jsem snad už vyrostl :-) Já radši pružně na dvojku ze čtyřicítky :-)
Nejvyšší rychlost:
tachometrově 230, s GPS 194 (na tachometru bylo cca 197-200)
Spotřeba:
BA95: 11-13/8-12/8-10 - dle stylu jízdy a četnosti využití tempomatu LPG: 12-14/9-12/9-12 - dle stylu jízdy, směsi LPG (zimní/letní), seřízenosti plynu a nálady auta
Další zajímavosti:
Je to pan SAAB s velkým S, velkým A, velkým A a velkým B :-)

Video:

Fotogalerie:

SAM_0031.jpgSAM_0032.jpgSAM_0033.jpgSAM_0036.JPGSAM_0037.JPG

 

 

 

 

SAM_0038.jpgSAM_0040.jpgSAM_0041.jpgSAM_0043.jpgSAM_0045.jpg

 

 

 

 

SAM_0047.jpgSAM_0052.JPGSAM_0054.jpgSAM_0030.JPG

 

 

 

 

 

 

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno ( Neděle, 26 září 2010 )
 
< Předch.   Další >

Komentáře - články

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Paypal Donate

Chcete-li podpořit tento web, můžete přes účet PayPal.

reklama

reklama_saabtuning.pngKdo je online

Informační kanály